TGRH

Użytkownik niezalogowany

Cytat dnia
Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Ci? do swojego poziomu, a potem pokona do?wiadczeniem...Wileńszczyzna 44

kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć         Wileńszczyzna 44’. Był to projekt współorganizowany przez Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku. Odbył się 2 lutego 2014 r. w skansenie w Olsztynku. Tego dnia z samego rana około godziny 8.30 przywitała nas zimowa aura, lekki mróz, śnieg trzeszczący pod stopami, którego pokrywę wzmocniła delikatna mżawka. Powitali nas również muzealnicy i zaprzyjaźnieni z nami rekonstruktorzy będący już na miejscu.

Teraz trochę historii: 31 stycznia 1944 roku we wsi Worziany na Wileńszczyźnie wojska niemiecko - ukraińskie zaatakowały 3 pluton 5 Brygady Wileńskiej AK, po około trzy godzinnej bitwie wojska niemieckie poniosły druzgocąca porażkę, okrążone przez drugi pluton straciły praktycznie połowę swojej grupy uderzeniowej. 2 lutego wycofujący się odział Polski został zaatakowany przez liczący około 1600 osób oddział radzieckiej partyzantki. Po zmierzchu cały odział przeprawił się przez rzekę ponosząc straty: 1 zabity 1 utonął oraz 6 rannych.

Tyle historii, wracamy do nas. W umundurowaniu, jako żołnierze V Brygady Wileńskiej wraz z sanitariuszkami ruszyliśmy do wydzielonego nam miejsca, w którym mieliśmy oczekiwać konfrontacji z niemiecką formacją reprezentowaną przez SRH AA7. Z łezką w oku patrzyliśmy na ognisko, które mieli w swoim obozowisku Sowieci (Historical Association Big Red One Poland). Po krótkiej potyczce zgodnie z kanonem historycznym wygraliśmy. Przy wycofywaniu się ze wsi zostaliśmy najpierw zaatakowani ostrzałem moździerzowym, po którym nastąpił ostrzał z karabinu maszynowego Maxim wz. 1910 oraz atak partyzantów sowieckich, z którego wyszliśmy zwycięsko. Pozostało nam ogrzać się przy ognisku, zebrać rannych oraz zabitych. Przy okazji podjeść sowietom trochę jedzenia i wracać na swoją pozycję aby jeszcze 2 razy powtórzyć opisane wydarzenia. Odbić w międzyczasie grochówkę z rąk Niemców, na którą czekały już grające marsza kiszki. Napełnione przyjemnie rozgrzały nas w ten zimowy dzień. Ja osobiście uważam imprezę za bardzo udaną. Zdanie o imprezie podzielali członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy byli Gośćmi Honorowymi i bardzo chwalili przygotowanie, umundurowanie, oraz odgrywanie oddziałów poszczególnych grup.

opracował: Dawid
Galeria - zdjęć (14)
Powiązane


Stowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
KRS nr 0000183597 - Statut stowarzyszenia

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Każdorazowe użycie do celów komercyjnych zamieszczonych na niniejszej stronie materiałów
(tekstów, zdjęć, rysunków, itp.) oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów.

..:: http://www.tgrh.org   :::   e-mail: tgrh [at] tgrh.org   :::    ©   2003 - 2015   plenkiewicz  ::..
Osuszanie po zalaniu, osuszanie budynków