TGRH

Użytkownik niezalogowany

Cytat dnia
Amicorum omnia communia /U przyjaci? wszystko jest wsplne/
PitagorasBitwa o Poznań 2013

kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć         23 lutego dzięki uprzejmości GRH „Warta” mieliśmy przyjemność wziąć udział w inscenizacji walk o Poznań z 1945 roku. Inscenizacji o tyle ciekawej, że po raz pierwszy mieliśmy możliwość brania udziału w tej imprezie, poza tym dawno już nie toczyliśmy żadnych "walk" w tym pięknym mieście i troszkę zaczęliśmy tęsknić za Poznaniem.

Wyjazd rozpoczęliśmy wczesnym, piątkowym przedpołudniem. Pomimo początkowych problemów z transporterem wielozadaniowym Katza, w miarę szybko udało nam się pokonać pierwszy etap trasy czyli Bydgoszcz. Korzystając z okazji odwiedziliśmy Muzeum Wojsk Lądowych gdzie omówiliśmy kilka wspólnych projektów. Kolejnym etapem podróży była wizyta w drugim nie mniej ciekawym „muzeum”, u Osełedesa. Po krótkiej rozmowie o „starych karabinach” obraliśmy cel bezpośrednio na Poznań.

Pomimo późnej godziny przybycia na miejsce, niewielu z nas myślało o śnie. Na miejscu spotkaliśmy „starych znajomych”, głównie z GRH 3 Bastion Grolman więc tematów do rozmów było wiele. Jak zwykle przy takich okazjach wszyscy delektowali się „wspólnie czytanymi rękopisami”. Tu wielce ceniony okazał się „patyczak” mojego autorstwa.

Poranek rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, po czym udaliśmy się na miejsce inscenizacji. Miejscem akcji była Poznańska Cytadela. Poznań ustanowiony już w 1944 roku twierdzą, stanowił ważny element obrony niemieckiej. Atak na to miasto rozpoczął się 22 stycznia 1945. Rosjanie sądzili, że uda im się zdobyć garnizon z marszu, tak jednak się nie stało. Silny opór obrońców sprawił, że Poznań został wyzwolony dopiero po zaciekłych bojach 23 lutego.

Nawiązaniem do wydarzeń historycznych miała być inscenizacja historyczna. Należy nadmienić, że to właśnie Cytadela stanowiła ostatni bastion niemieckiej obrony Poznania. Scenariusz przewidywał falowy atak Rosjan na niemieckie pozycje obronne przy wsparciu unikatowego czołgu T 70. W wyzwoleniu pomagali również mieszkańcy Poznania, tzw „Cytadelowcy”. W wyniku ogromnej przewagi Armii Czerwonej obrona niemiecka została przełamana. Poznań został zdobyty. Kolejny bastion na drodze do Berlina został rozbity.

Po inscenizacji przyszedł czas na prezentację umundurowania, rozmowę z widzami oraz znajomymi. Tu ogromnym zaskoczeniem okazała się wizyta naszych przyjaciół z GRH Bagram z Leszna, grupy zajmującej się odtwórstwem wojsk radzieckich z okresu wojny w Afganistanie, z którymi zawsze „mile spędzamy czas” w Gostyniu. Po części nieoficjalnej przyszedł czas na pakowanie i drogę powrotną do domu.
Z tego miejsca chciałbym przekazać podziękowania GRH „Warta” a w szczególności Krzyśkowi Jankowiakowi za zaproszenie i umożliwienie udziału w tak ciekawym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że na stałe zagości w naszym kalendarzu.
Ogień!!!

opracował: Malina
Galeria - zdjęć (9)
Powiązane


Stowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
KRS nr 0000183597 - Statut stowarzyszenia

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Każdorazowe użycie do celów komercyjnych zamieszczonych na niniejszej stronie materiałów
(tekstów, zdjęć, rysunków, itp.) oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów.

..:: http://www.tgrh.org   :::   e-mail: tgrh [at] tgrh.org   :::    ©   2003 - 2015   plenkiewicz  ::..
Osuszanie po zalaniu, osuszanie budynków