TGRH

Użytkownik niezalogowany

Cytat dnia
Jeszcze nikt uczciwy ?adnej wojny nie wygra?.
Robert McNamaraWalki o Złotów

kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć         Po raz kolejny spotkaliśmy się w Złotowie na inscenizacji obchodów powrotu ziemi Złotowskiej do macierzy. Organizatorami byli: Urząd Miejski w Złotowie, Starostwo Powiatowe w Złotowie, Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej, oraz Miłośnicy Historii Ziemi Złotowskiej (Grzegorz Tyluś i Bogusław Pańczyński). Jako pierwsza na miejsce zakwaterowania dotarła Sekcja Zachód. W godzinach wieczornych stawili się natomiast towarzysze z Trójmiasta. Po mile spędzonym wieczorze przyszedł czas na krótki odpoczynek przed walką, w której to ze względu na problemy techniczne stanął pod znakiem zapytania udział czołgu T34. Na krótko przed inscenizacją czołg został przywrócony do życia przez Dżimiego z grupy Militarni Trójmiasto, dzięki któremu wszystko odbyło się zgodnie z planem.

... chłodny zimowy poranek, chwila wytchnienia dla polskich żołnierzy, w dalszej drodze na Berlin. Nagle, jak z podziemi, pojawili się Niemcy wspierani przez Panterę. Polskie oddziały stawiają zacięty opór. Armata oddaje kilka salw, jednak szybko zostaje zniszczona przez niemiecki czołg. Ze względu na odniesiona straty dalszy opór staje się niemożliwy, a ci którzy przeżyli zostają wzięci do niewoli.

Niedługo później nasz oddział w asyście czołgu T34 przypuścił atak na pozycje niemieckie. Polscy jeńcy, wykorzystując zaskoczenie wroga, z powodzeniem podejmują próbę ucieczki. Nasz czołg niszczy niemiecki skład amunicji i bierze na cel Panterę, która szybko odpowiada ogniem. Po krótkiej wymianie ognia niemiecki czołg staje w płomieniach. W tym czasie nasza piechota naciera na Niemców pozbawionych wsparcia ciężkiego sprzętu. Zdziesiątkowane oddziały wroga próbują ostatkiem sił odeprzeć atak. Niemiecka obrona ostatecznie załamuję się pod prącymi do przodu oddziałami I Armii Wojska Polskiego. Złotów stał się kolejnym wyzwolonym miastem na drodze do Berlina.

Opracował: Fredi
Galeria - zdjęć (6)
Powiązane


Stowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
KRS nr 0000183597 - Statut stowarzyszenia

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Każdorazowe użycie do celów komercyjnych zamieszczonych na niniejszej stronie materiałów
(tekstów, zdjęć, rysunków, itp.) oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów.

..:: http://www.tgrh.org   :::   e-mail: tgrh [at] tgrh.org   :::    ©   2003 - 2015   plenkiewicz  ::..
Osuszanie po zalaniu, osuszanie budynków