TGRH

Użytkownik niezalogowany

Cytat dnia
Nikt nie wydaje si? bardziej obcy ni? kto?, kogo si? kiedy? kocha?o
Erich Maria RemarqueO nas

Historia powstania Stowarzyszenia Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych jest właściwie sumą losów i życiorysów jego poszczególnych członków oraz założycieli. Nasze Stowarzyszenie tworzą ludzie najróżniejszych zawodów i środowisk, ale łączy nas wspólna pasja – reenacting, czyli możliwie najwierniejsze odtwarzanie ściśle określonego wycinka działań wojennych. Grupka wieloletnich przyjaciół i znajomych – miłośników historii, munduru i broni – z upływem lat stopniowo powiększała swoje szeregi. Pomysł sformalizowania naszych zainteresowań narodził się w 2001 roku. Jednak jako grupa rekonstrukcyjna po raz pierwszy zaprezentowaliśmy się podczas V Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie w 2003 roku. Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych została zarejestrowana jako Stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 19 XII 2003 roku pod numerem pozycji KRS 0000183597.

Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest rekonstrukcja historyczna walk na Pomorzu z końcowego okresu II Wojny Światowej oraz pierwszych lat powojennych. Zajmujemy się odtwarzaniem oddziałów biorących udział w walkach o Gdynię w 1945 roku: pluton rozpoznania kompanii sztabowej 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte „ludowego” Wojska Polskiego oraz 17. Gwardyjską Brygadę Pancerną 1. Dońskiego Korpusu Pancernego Armii Czerwonej. Odtwarzamy także formację polskiego podziemia niepodległościowego – 2. Szwadron ppor. Zdzisława Badochy ps. „ŻELAZNY” 5. Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „ŁUPASZKO”, z okresu działalności Brygady na Pomorzu i Mazurach w 1946 roku. Nasza działalność ma na celu popularyzowanie wiedzy o wojennych dziejach Pomorza i jego niezwykle burzliwej historii poprzez tzw. „historię żywą”, pokazaną obiektywnie i całkowicie apolitycznie – w oparciu o zgromadzone przez nas umundurowanie, wyposażenie i pamiątki pochodzące z interesującego nas okresu. Staramy się możliwie najwierniej i najrzetelniej oddać wygląd ówczesnych żołnierzy oraz atmosferę tamtych dni. To również hołd złożony uczestnikom i ofiarom minionych wydarzeń – właśnie poprzez zachowanie ich w naszej pamięci…

Członkowie Stowarzyszenia Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych biorą czynny udział w licznych inscenizacjach historycznych, uroczystościach rocznicowych i zlotach militarnych na terenie całego kraju. Oficjalna działalność naszego Stowarzyszenia umożliwiła nam nawiązanie partnerskiej współpracy z wieloma instytucjami naukowymi, samorządowymi oraz stowarzyszeniami. Obecnie współpracujemy m.in. z:

- Instytut Pamięci Narodowej o/Gdańsk
- Muzeum Miasta Gdyni
- Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthoff
- Muzeum Miasta Sopot
- Areszt Śledczy w Gdańsku
- Komenda Miejska Policji w Gdańsku
- Komenda Miejska Policji w Sopocie
- Morski Oddział Straży Granicznej w GdańskuStowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
KRS nr 0000183597 - Statut stowarzyszenia

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Każdorazowe użycie do celów komercyjnych zamieszczonych na niniejszej stronie materiałów
(tekstów, zdjęć, rysunków, itp.) oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów.

..:: http://www.tgrh.org   :::   e-mail: tgrh [at] tgrh.org   :::    ©   2003 - 2015   plenkiewicz  ::..
Osuszanie po zalaniu, osuszanie budynków