TGRH

Użytkownik niezalogowany

Cytat dnia
Amicorum omnia communia /U przyjaci? wszystko jest wsplne/
PitagorasO nas

Historia powstania Stowarzyszenia Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych jest właściwie sumą losów i życiorysów jego poszczególnych członków oraz założycieli. Nasze Stowarzyszenie tworzą ludzie najróżniejszych zawodów i środowisk, ale łączy nas wspólna pasja – reenacting, czyli możliwie najwierniejsze odtwarzanie ściśle określonego wycinka działań wojennych. Grupka wieloletnich przyjaciół i znajomych – miłośników historii, munduru i broni – z upływem lat stopniowo powiększała swoje szeregi. Pomysł sformalizowania naszych zainteresowań narodził się w 2001 roku. Jednak jako grupa rekonstrukcyjna po raz pierwszy zaprezentowaliśmy się podczas V Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie w 2003 roku. Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych została zarejestrowana jako Stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 19 XII 2003 roku pod numerem pozycji KRS 0000183597.

Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest rekonstrukcja historyczna walk na Pomorzu z końcowego okresu II Wojny Światowej oraz pierwszych lat powojennych. Zajmujemy się odtwarzaniem oddziałów biorących udział w walkach o Gdynię w 1945 roku: pluton rozpoznania kompanii sztabowej 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte „ludowego” Wojska Polskiego oraz 17. Gwardyjską Brygadę Pancerną 1. Dońskiego Korpusu Pancernego Armii Czerwonej. Odtwarzamy także formację polskiego podziemia niepodległościowego – 2. Szwadron ppor. Zdzisława Badochy ps. „ŻELAZNY” 5. Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „ŁUPASZKO”, z okresu działalności Brygady na Pomorzu i Mazurach w 1946 roku. Nasza działalność ma na celu popularyzowanie wiedzy o wojennych dziejach Pomorza i jego niezwykle burzliwej historii poprzez tzw. „historię żywą”, pokazaną obiektywnie i całkowicie apolitycznie – w oparciu o zgromadzone przez nas umundurowanie, wyposażenie i pamiątki pochodzące z interesującego nas okresu. Staramy się możliwie najwierniej i najrzetelniej oddać wygląd ówczesnych żołnierzy oraz atmosferę tamtych dni. To również hołd złożony uczestnikom i ofiarom minionych wydarzeń – właśnie poprzez zachowanie ich w naszej pamięci…

Członkowie Stowarzyszenia Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych biorą czynny udział w licznych inscenizacjach historycznych, uroczystościach rocznicowych i zlotach militarnych na terenie całego kraju. Oficjalna działalność naszego Stowarzyszenia umożliwiła nam nawiązanie partnerskiej współpracy z wieloma instytucjami naukowymi, samorządowymi oraz stowarzyszeniami. Obecnie współpracujemy m.in. z:

- Instytut Pamięci Narodowej o/Gdańsk
- Muzeum Miasta Gdyni
- Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthoff
- Muzeum Miasta Sopot
- Areszt Śledczy w Gdańsku
- Komenda Miejska Policji w Gdańsku
- Komenda Miejska Policji w Sopocie
- Morski Oddział Straży Granicznej w GdańskuStowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
KRS nr 0000183597 - Statut stowarzyszenia

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Każdorazowe użycie do celów komercyjnych zamieszczonych na niniejszej stronie materiałów
(tekstów, zdjęć, rysunków, itp.) oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów.

..:: http://www.tgrh.org   :::   e-mail: tgrh [at] tgrh.org   :::    ©   2003 - 2015   plenkiewicz  ::..
Osuszanie po zalaniu, osuszanie budynków